Haiti’de ‘Başkanlık Geçiş Konseyi’ kuruldu: Başkentte yeniden silah sesleri

Çete şiddetinin devam ettiği Karayip ülkesi Haiti’de, düzenin yeniden tesisi için ‘Başkanlık Geçiş Konseyi’ kuruldu. Haiti’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararnamede, düzenin yeniden sağlanması için Başkanlık Geçiş Konseyi’nin oluşturulduğu bildirildi.

AA’nın aktardığına göre, kararnamede, istifa edeceğini açıklayan Ariel Henry’nin yerine yeni başbakanı atayacak Konsey’e ilişkin, “Başkanlık Konseyi, yeni başkanın göreve başlamasına kadar olan geçiş dönemi boyunca belirli başkanlık yetkilerini kullanacaktır” ifadesi kullanıldı. Kararnamede, başkanlık seçimlerinin en geç 7 Şubat 2026’da yapılacağı aktarıldı.

ABD’DEN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, söz konusu kararın memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, “Haitilileri, uzlaşma ve ulusal diyalog ruhu içinde ilerleme kararlılıklarından dolayı takdir ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Haitililerin hayatlarını iyileştirme amacıyla Karayip Topluluğu (CARICOM) ve uluslararası ortaklarla çalışma kararlılığının sürdüğü kaydedildi.

KARARNAME YAYINLANDI, SİLAH SESLERİ DUYULDU

Öte yandan, yayınlanan kararnamede, hangi siyasi parti ve grupların temsil edileceği belirtilse de Konsey üyelerinin isimlerine yer verilmedi. Kararnamenin yayınlanmasının ardından, yerel basına yansıyan haberlere göre, başkent Port-au-Prince’in bazı bölgelerinde silah sesleri duyuldu. Polis sendikası sözcüsü, kentin liman bölgesindeki ailesine ziyarete giden polis memuru Pierre Fritz Chenet’nin öldürüldüğünü açıkladı.

Ne olmuştu?

Haiti Başbakanı Ariel Henry’nin istifasını isteyen silahlı çeteler, başkent Port-au-Prince ile Croix des Bouquets bölgesi yakınlarındaki iki cezaevine 2 ve 3 Mart’ta silahlı saldırı düzenleyerek güvenlik güçleriyle çatışmıştı. Çatışmalar sırasında yaklaşık 4 bin mahkum hapishaneden firar etmiş, 12 kişi yaşamını yitirmişti. Hükümet, 4 Mart’ta hapishaneden kaçan suçluların yakalanması için 72 saatlik OHAL edildiğini, belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurmuştu. Kaçan mahkumların yakalanması için ilan edilen olağanüstü halin süresi 7 Mart’ta bir ay uzatılmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir