AA: AB’den Türkiye’ye Suriyeliler İçin 1 Milyar Avroluk Destek

Avrupa Birliği’nin (AB) düzenlediği 8. Brüksel Konferansı’nda çıkan sonuçlara ilişkin açıklama yapıldı.

Uluslararası kuruluşların bir araya geldiği konferansta “Suriye ve bölgenin geleceğinin desteklenmesi” konusu gündeme alındı.

TÜRKİYE VE EV SAHİBİ TOPLULUKLARA DESTEK

AB’nin 2024 ve 2025 için 2,12 milyar avro taahhütte bulunduğunun belirtildiği açıklamada, “Bu yardım, hem Suriye içindeki hem de komşu ülkelerdeki Suriyelilerin yanı sıra, Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak’taki ev sahibi topluluklara da destek sağlayacak.” denildi.

Açıklamada, “AB, 2023’te yapılan 7’nci Brüksel Konferansı’nda Suriye’deki nüfusun yanı sıra Suriyeli mülteciler ve Lübnan, Ürdün ile Irak’taki savunmasız ev sahibi topluluklara yönelik 2024 yılı için verdiği 560 milyon avroluk taahhüdü teyit etti. AB söz konusu komşu ülkelere 2025 yılı için ilave 560 milyon avro taahhüt etti. AB, Türkiye’deki Suriyeli mültecileri ve hassas durumdaki ev sahibi toplulukları desteklemek için 1 milyar avro taahhütte bulundu.” ifadeleri kullanıldı.

Siyasi çözüm vurgularının yapıldığı ve toplam 7,5 milyar avro hibe ve kredinin taahhüt edildiğini duyurulduğu konferansta 2025 taahhütlerinin 2027 yılına kadarki dönemi kapsayan mali paketin bir parçası olduğu da aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir